Nejprve si můžeme povědět něco o historii zdravotnického oblečení, a to opravdu ve zkratce. Kupodivu lze hledat určité základy již ve starověkém Řecku, kde bylo cílem především to, aby ti, jenž se zabývají léčením, byli odlišeni. Už tehdy se velmi dbalo na dokonalou čistotu lékařů a jejich zdravotnického personálu, proto bylo nošené oblečení jiné, než u běžných lidí. A tohle krédo se vlastně zachovalo až dodnes. Už ale zdaleka neplatí, že lékaři a sestry nosí výhradně bílé pracovní oděvy, barevná škála je mnohem pestřejší.
Novodobé trendy
Snahou o dosažení naprosté sterility se začal zabývat až Gustav Adolf, který pracoval jako chirurg, a to koncem 19. století. Jeho cílem bylo, aby byly aseptické nejenom pracovní nástroje lékařů, ale také aby byly nošeny jednorázové rukavice, obuv a v neposlední řadě speciální zdravotnické oblečení. Tato pravidla měla jasný záměr, a sice zabezpečit lékařská pracoviště, samotné zdravotníky, a především pak zdraví pacientů.
Právní rámec
Podle článku 237 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit zaměstnanci vhodné zdravotnické oděvy, včetně doplňků a pracovních pomůcek, pokud může na pracovišti vznikat riziko ohrožení zdraví všech osob, které se zde vyskytují, a to bezplatně.
Zdravotnické oblečení je pak upřesněno také směrnicí EU, kdy musí splňovat určité normy a sloužit přesně k danému účelu.
Kdo musí nosit tyto pracovní oděvy
Zdravotnické oblečení je dnes povinností ze zákona pro lékaře, kteří mají různé specializace, pro zdravotní sestry, lékárníky a zdravotníky. Je dáno, že se musí nosit jak ve veřejných zdravotnických zařízeních, tak v těch soukromých. Jednou věcí je specializace, která může určovat provedení či barvu pracovního oblečení, druhou pak dress code, který si můžou hlavně soukromé subjekty stanovit samy.
Zdravotnické oblečení, které nemusíte žehlit
Určitě to znáte. Přijdete po dlouhé službě domů a nejradši byste se hned natáhli na postel a odpočívali. Do žehlení se vám určitě chtít nebude. Co když ale pracujete přesčas a dlouhé hodiny se pohybujete kolem pacientů, vykonáváte různé úkony a při tom potřebujete vypadat pořád reprezentativně? Pokrčené pracovní oblečení není dobrou vizitkou pro nikoho. Naštěstí je zde nové moderní řešení v podobě zdravotnických oděvů, které se nemusí žehlit.
Syntetické materiály jsou řešením
Ti, jenž pracují ve zdravotnictví mají vysoce náročné zaměstnání a často se nezastaví celé hodiny. A když už se jim naskytne chvilka odpočinku, rozhodně se jim nechce žehlit své pracovní oblečení. Pokud si zvolíte oděv, který je vyrobený ze syntetických materiálů, nebo z kombinace materiálů přírodních a syntetiky, tak vám alespoň jedna tato nepříjemná povinnost odpadne. Umělá vlákna mají tu schopnost, že se tolik nemačkají, jinak řečeno, dokážou lépe udržet svůj původní tvar. Velmi oblíbeným materiálem je v tomto případě elastan, který, jak již naznačuje jeho název, je velmi elastický a přizpůsobivý. Nejčastěji se kombinuje s polyesterem.
Výhody elastanu
Zdravotnické oblečení vyrobené z elastanu tedy nemusíte žehlit, protože se nemačká ani nijak nedeformuje, to ale není zdaleka jediný jeho plus. Vysoká pružnost vám usnadní náročný pohyb, budete se moci lépe ohýbat a provádět i dosti krkolomné úkony, aniž by vám pracovní oblečení jakkoliv zavazelo. Elastan, ale také polyster, jsou pak umělými materiály příjemnými na dotek a disponují lehkostí.
Pokud se již ve zdravotnickém oblečení ze syntetiky zapotíte nebo ho namočíte, rychlé schnutí je zaručeno. Elastan je materiálem vysoce odolným a snadno se čistí. Dobře si drží svou původní barvu i po častém praní. Podobné vlastnosti jako elastan pak vykazují také lycra nebo spandex.