Není pracovní obuv jako pracovní obuv. Existuje rozdělení podle mezinárodních norem, které pak boty určitým způsobem charakterizují. Pokud se vyznáte v těchto normách, získáte lepší přehled o tom, jaké pracovní boty vybrat pro danou profesi a pro daný typ vykonávané práce. Mezinárodní normy vymezují zejména provedení bezpečnostních prvků a použité materiály, jsou označovány čísly.
Obecné vlastnosti pracovní obuvi udává mnohým velmi dobře známá norma s označením ČSN EN ISO, dále upřesňována dalšími normami, značenými právě číselně.
Bezpečností obuv
Pokud narazíte na číselné značení 20345, vězte, že se jedná o bezpečnostní obuv opatřenou ochrannou špičkou vysoké odolnosti. Takové boty jsou určeny do velice náročných pracovních podmínek, například na stavbu a do lesa, kde hrozí upadnutí těžkého předmětu na nohu pracovníka. Vyrábí se bezpečnostní boty s kovovou špicí, nebo se špičkou u které je kombinován kov s plastovou planžetou. Tímto ochranným prvkem pak mohou být vybaveny různé typy obuvi, od polobotek a bot kotníkových, až po pracovní sandále.
Ochranná obuv
Číselné označení 20346 znamená ochrannou obuv. Od bezpečnostní obuvi se liší tím, že má přední tužinku, nebo chcete-li špičku, vyrobenou z lehčího a pružnějšího materiálu, většinou se jedná o tvrzený plast. Nohu má ochránit hlavně proti slabším nárazům a zvýšenému tlaku.
Pracovní obuv
Možná jste to nevěděli, ale pracovní obuv je vlastně samostatnou kategorií pracovní obuvi, charakterizovanou tentokráte číslem 20347. Tyto pracovní boty jsou určené na pracoviště, kde nehrozí kontakt nohy s těžkými či ostrými předměty, jinak řečeno, nemají ochrannou špičku. Většinou se jedná o obutí, které disponuje pružnější podrážkou než předchozí dva normované typy, ta by ale měla být antistatická a dobře izolující.