Pracovní přilba slouží hlavně k ochraně hlavy a používá se na nejrůznějších pracovištích, od staveb, přes výrobní haly, až po silnice a dálnice. Vzhledem k tomu, že někteří pracovníci ji musí mít na hlavě celou svou pracovní dobu, je velice důležité, aby jim dobře seděla a byla natolik pohodlná, aby její nošení nebylo spíše utrpením.
Helma dokáže pracovníka ochránit hlavně z hora, tedy proti pádu různých nebezpečných předmětů, úlomků a částí materiálů, ale také zezadu a z boku. Měla by krýt celou mozkovnu. Někdy bývají pracovní přilby rozšířeny tak, aby chránily také třeba obličej nebo zátylek.
Podle typu práce
Pracovní přilby se vybírají hlavně podle typu práce, při které budou používané. U běžných prací vám postačí klasické lehčí helmy, zatímco na rizikovějších pracovištích již jsou předepsány přilby s vyšším stupněm vyztužení. Najdou se také přilby, které dokážou ochránit proti nebezpečným látkám a chemikáliím, elektrikáři zase nosí ochranu hlavy, která by měla být odolná proti úrazu elektrickým proudem.
Pohodlí se cení
Ať už pracovní helma chrání sebelépe, nebude pro pracovníka příjemná, pokud mu dokonale nepadne a zároveň se v ní nebude cítit pohodlně. Pro lepší usazení na hlavě se používají upínací pásky pod bradu, uvnitř se pak nachází látkové popruhy, ideálně nastavitelné podle velikosti lebky.
Dalším velice důležitým prvkem pro zvýšení pohodlí jsou vycpávky. Ty slouží nejenom k tomu, aby vás přilba netlačila, ale zároveň by měly omezovat pocení.
Velice praktické jsou větrací otvory, díky nimž bude zajištěno lepší proudění vzduchu, takže se nebudete tolik potit. To oceníte zvláště na pracovištích, kde jste celý den vystaveni vysokým teplotám.
Kšiltovka jako alternativa
V některých oborech bude stačit kšiltovka, i ta by ale měla být určitým způsobem vyztužena. Toho je dosaženo jednak odolným kšiltem, ale také ABS skořepinou uvnitř v kombinaci s pěnovou vložkou.