Jednorázové pracovní rukavice se vyrábí buďto z latexu, vinylu nebo nitrilu. Který z těchto materiálů vám bude vyhovovat nejvíce, to už si musíte vyzkoušet a rozhodnout sami, jedno je ale jisté, vždy se jedná buďto o rukavice s pudrem nebo bez pudru. V případě pudrovaných rukavic se uvnitř nachází speciální pudr v podobě kukuřičného škrobu, který je vstřebatelný a při tom plní svou hlavní funkci, tedy udržuje ruku v suchu a zabraňuje prokluzování. Funkcí pudru je pak také zabránění vzniku nežádoucích reakcí kůže na pot a zapaření. Díky pudru se rukavice také lépe navlékají.
Co se týká nepudrovaných pracovních rukavic, tak ty během své výroby prochází takzvanou chlorací, což je proces, při němž dochází k ošetření chlorem, který odstraní zbytky pudru přirozeně používaného při výrobě.
Pro vinylové rukavice
Pudr skýtá některé výhody zejména u vinylových pracovních rukavic, které nenabízí takovou pružnost, jako například rukavice nitrilové. Lépe se vám budou navlékat a v teplejší části roku, případně na pracovištích, kde panují vysoké teploty, budete lépe chráněni proti vlhkosti a potu.
Nevýhody pudru
Jednorázové rukavice s pudrem mají ovšem i některá negativa, jako je především možnost vzniku alergických reakcí u některých citlivějších pracovníků. Pudrované pracovní rukavice pak mohou zhoršovat pH kůže a také působí tak trochu jako třecí materiál, který mikroskopicky obrušuje pokožku. Je jasné, že se nehodí pro každou profesi, u některých se zase používají celkem běžně. Zcela nevhodné jsou například v laboratorních a lékařských podmínkách, kde mohou pudry způsobit kontaminace.
Nepudrované rukavicemi
Nepudrované pracovní rukavice se obecně používají častěji, a to zejména z toho důvodu, že jsou šetrnější k pokožce rukou, hodí se pro alergiky. Jednorázové nepudrované rukavice vykazují vyšší odolnost proti škodlivým látkám a lépe odolávají mastnotám a pronikání vody. Díky silnějšímu materiálu se pak budou hodit i pro náročnější činnosti, kdy může hrozit protržení.