Rizika, jako je ruční manipulování s teplými a horkými předměty, dále pak práce v prostředí, kde je vyzařováno velké teplo, manipulace s horkými materiály, nebo dokonce styk s ohněm, vyžadují kvalitní a vysoce odolné ochranné pomůcky. Rukavice jsou pak základní pracovní pomůckou, díky níž zabráníte popálení nebo i horším zraněním. Ochrana rukou, které jsou konec konců tím nejcitlivějším a nejvíce používaným pracovním nástrojem, je na prvním místě při pracovních činnostech mnoha druhů, při chránění se proti horku, žáru a ohni to pak platí dvojnásobně.
Tak například hasiči, svářeči a slévači musí nosit ochranné pracovní rukavice, které splňují opravdu náročné normy a nároky, které v jiných oborech nejsou až tolik potřeba. Pokud patříte do oněch rizikových skupin, tak vybírejte pracovní rukavice pečlivě a řiďte se českými i evropskými normami, které jsou doporučené.
Základní norma
Všechny typy pracovních rukavic by měly splňovat základní normu ČSN EN 420+A1. V rámci této normy musí splňovat požadavky, jako schopnost úchopu, vhodná velikost, propustnost vodní páry a samozřejmě základní ochrannou funkci.
Materiály proti teplu
Pracovní rukavice chránící proti teplu se v minulosti nejčastěji vyráběly z přírodní kůže. Ta má přirozenou schopnost nezačít hned hořet, ovšem postupně byla nahrazena ještě vhodnějšími materiály. Především je to kevlar, případně materiál doplněný o pokovování.
Čtěte návod
I když se považujete za zkušeného pracovníka ve svém oboru, v případě ochranných rukavic proti teplu a žáru si velmi důkladně pročtěte návod na jejich použití. Už ten fakt, že ho výrobce poskytne, je pro vás určitou zárukou kvality a toho, že rukavice budou plnit svůj účel.
Pozor na znečištění hořlavými látkami
Znečištění rukavic, a to především hořlavými látkami, obecně zvyšuje riziko vzplanutí, pak nepomůže ani sebenehořlavější materiál a může dojít k popálení nejenom rukou.