Stejně jako při outdoor aktivitách v náročných klimatických podmínkách, tak také při různých typech pracovních činností, má velkou důležitost ochrana proti dešti. Velké oblibě se pak těší oděvy opatřené membránou. Nepromokavé pracovní oblečení s membránou by se mělo vyznačovat celou řadou vlastností, z nichž mezi ty nejdůležitější se řadí voděodolnost, paropropustnost, prodyšnost, lehkost a pružnost. A také hodnota vodního sloupce může být dosti směrodatná. Pojďme si tento pojem trochu osvětlit.
Co je vlastně vodní sloupec?
Vodní sloupec nám udává, jak vysoký sloupec vody dokáže membrána zadržet, než do ní začne pronikat voda, tedy než nasákne. Hodnoty vodního sloupce jsou udávány v milimetrech. Zjišťování vodního sloupce se děje ve specializovaných laboratořích a prakticky si to můžeme představit tak, že na daný materiál s membránou se ze skleněného válce postupně nalévá voda a sleduje se, v jakém okamžiku začne materiál tekutinu propouštět. Výška vody ve válci je pak zaznamenána v milimetrech.
Co znamená tato hodnota?
Následně platí, že čím bude mít vodní sloupec vyšší hodnotu, tím většímu tlaku vody dokáže pracovní oblečení s membránou odolávat. Evropské normy nám říkají, že pracovní oděv je považován za nepromokavý tehdy, kdy má vodní sloupec hodnotu alespoň 2000 milimetrů. Schopnost odolávat pronikání vody může být ovšem ovlivněna také tím, o jaké oblečení se konkrétně jedná a jakým způsobem je nošeno a používáno. Například při nošení batohu nebo jiného zavazadla je vytvářen větší tlak na ramena, proto je nutné, aby textilie s membránou dokázala snést vyšší tlak. Vodní sloupec by měl být vyšších hodnot. Podobné je to také při pokleknutí, nebo když se opíráte o lokty a jiné části těla, což je při práci poměrně běžné.
Velmi důležité je také to, aby byly švy nepromokavého pracovního oblečení podlepeny, aby jimi voda neprotékala.