Zdravotnické oblečení mělo vždy význam z hlediska odlišení pracovníků ve zdravotnictví od pacientů a návštěvníků nemocnic, lékáren i dalších zařízení. Zároveň ale musí splňovat určitá kritéria, která zdravotníkům usnadní práci, chrání je proti různým nástrahám a odpovídá výkonu daných činností. V dobách minulých bylo určitým pravidlem, že zdravotnické oděvy byly vyráběny pouze v bílé barvě, to už dnes ale zdaleka neplatí. Hlavně na popud samotných zdravotníků a chirurgů, bylo od striktně bílé barvy postupně upouštěno.
Jak ale správně vybrat zdravotnické oděvy? Je potřeba promyslet nejrůznější parametry a vlastnosti, kterými by měly disponovat. Nejen barva totiž může být rozhodující, velký význam má také střih, pohodlnost, stupeň ochrany nebo celkový design.
Pro danou činnost
Za prvé byste měli promyslet, pro jakou práci budou zdravotnické oděvy primárně určeny. Jiné oblečení bude nosit lékárník, jiné chirurg a jiné zdravotní sestra.
Jednotlivé díly nebo komplety?
Můžete pořídit dělené oblečení pro zdravotnické obory, většinou sestávající z kalhot a horní části nebo komplety, jako jsou třeba doktorské pláště, zástěry nebo šaty pro zdravotní sestry a doktorky. Velkým plusem plášťů či šatů je lepší vzdušnost a pochopitelně i jejich oblékání je zpravidla rychlejší a snazší. Určitě si zdravotnické oblečení nejprve vyzkoušejte, abyste zjistili, zda pro vás bude pohodlné, vzdušné a slušivé.
Kapsy a doplňky
Z praktického hlediska mají význam také kapsy, a především jejich množství a velikosti. Měly by být prostorné odpovídajícím způsobem, ale zase by neměly zavazet při práci. Součástí zdravotnického oblečení pak bývají nejrůznější doplňky. Například hovoříme o rukavicích, čepicích a jiných pokrývkách hlavy nebo o speciálních návlecích. Ideálně dobře ladících s hlavním oblečením z hlediska barevného provedení a střihu.
Materiály
Kvalitní materiál zdravotnického oblečení je základem úspěchu. Měl by se především snadno prát a být odolný proti ušpinění a zároveň pronikání špíny na tělo. Určité materiály vždy disponují určitým počtem praní, tedy dobou, po kterou je můžete prát, aniž byly poškozeny a ztrácely svou funkčnost.