Pro všechny chodce, kteří se pohybují na silnici platí, že musí mít oblečení s reflexními prvky. U pracovníků je to pak samozřejmě ještě důležitější. Podle silničního zákona a jeho úpravy z roku 2016 platí, že každý, kdo se pohybuje po komunikaci za snížené viditelnosti musí být takovými reflexními prvky vybaven.
Provedení reflexních prvků
Zákonem ale není stanoveno, jakou podobu mají takové ochranné reflexní prvky mít, ani není nijak upřesněno jejich množství. Pro pracovníky je důležité, aby jejich zaměstnavatel dokázal zajistit dobrou viditelnost při pracích na komunikacích, a tak je ochránil proti nebezpečí. Minimem jsou reflexní pásky, umístěné nejlépe na rukávu pracovního oblečení a také v oblasti kolen. I samotné pracovní oblečení by mělo být ideálně světlejších barev, aby řidiče na silnici včas upozornilo na pohyb osob.
Informace podle zákona
Kde zjistit více informací o používání reflexních prvků u pracovního oblečení? Najdete je například na oficiálních stránkách Ministerstva vnitra nebo Ministerstva dopravy a zcela konkrétně jsou vymezeny zákonem č. 361/2000 Sb., v paragrafu 53 o provozu na pozemních komunikacích a také v paragrafu číslo 56, kde jsou stanoveny pokyny pro chodce pohybující se po komunikacích. Za snížené viditelnosti, tedy například za tmy, šera nebo mlhy, by měla osoba pohybující se v čele být osvětlena jasně viditelným bílým světlem a osoba pohybující se na konci skupiny světlem červeným.
Pokud není možnost osvětlení, postačí u pracovního oblečení i u oblečení civilních osob právě retroreflexní prvky, které dokážou odrážet světla automobilů a jiných dopravních prostředků.
Upřesnění pojmu
Dále je používání reflexních prvků pracovního oblečení upřesněno v paragrafu 5 téhož zákona a ve vyhlášce č. 294/2015, konktrétně v paragrafech 19, 21 a 24. Co je důležité vědět, označení „reflexní oděvy“ je nepřesné, správný termín, používaný také v legislativě, zní: „výstražné oděvy s retroreflexními prvky“.