Při práci v zimě je důležité být v teple, proto nosí pracovníci teplé kalhoty, nejrůznější doplňky, jako jsou čepice a rukavice, hřejivé ponožky a zateplenou obuv. Zřejmě nejdůležitější je ale zřejmě výběr vhodné zimní pracovní bundy. A ta se může docela lišit podle toho, jakou profesi vykonáváte.
Pro zedníky, tesaře i skladníky
Takový zedník může být vystaven opravdu velkému chladu, zejména pokud se pohybuje v zimě na otevřené stavbě. To samé ale platí pro další náročné venkovní profese, tedy kupříkladu pro tesaře, pokrývače nebo osoby pracující ve lese. Záleží i na tom, v jaké lokalitě se právě pohybujete. Samozřejmě, že v oblastech vyšších poloh a v zemích, kde jsou přirozeně tuhé zimy musí být pracovní bunda opravdu velmi teplá. I takový skladník potřebuje hřejivé pracovní oblečení, neboť sklady většinou nejsou vytápěné.
Pro venkovní profese je pak důležitá nejenom teplá vložka bundy, ale ti to, aby byla odolná proti větru a dešti. V žádném případě ale nesmí být bunda ušita tak, aby zavazela při práci, důležité je, aby byla ergonomická, dobře padnoucí a poskytovala přirozenou ochranu proti zranění.
Pro záchranné složky i silničáře
Takový záchranář nebo silničář potřebuje specifickou zimní pracovní bundu. Aby byl dobře viděn a nehrozilo mu ohrožení zdraví či života, musí být jeho bunda opatřena reflexními prvky. Těch profesí, ve kterých se ale dnes využívají je mnohem více, například si můžeme uvést policisty pohybující se na komunikacích, zkrátka každého, kdo musí být dobře viděn nejenom za snížené viditelnosti.
Pro práce v průmyslových halách
Pracovníci v průmyslu, kteří provádí své povolání ve velkých chladných halách, nemusí mít zimní pracovní bundu, která až tak výrazně chrání proti mrazu a dešti, i tak se bez ní jen těžko obejdou. Měla by splňovat hlavně vysoké nároky na odolnost vůči propálení, prořezu nebo propíchnutí.