Neprořezné, někdy také neprořezové pracovní rukavice, patří v některých pracovních oborech k naprosto nezbytnému vybavení. I proto je důležité vědět, jaké vybrat a na co se při pořizování takových ochranných pomůcek zaměřit.
Stupeň ochrany pracovních rukavic proti tepelným rizikům, tedy vůči teplu a ohni, je vymezen nornou ČSN EN 407. Podle této normy pak rozlišujeme 6 základních rizik.
Pracovní přilba patří v mnoha oborech k těm nejdůležitějším ochranným prvkům. Chrání hlavu, která může být vystavena nebezpečí padání předmětů a mnohdy dokáže zachránit život. Pokud se chystáte nakoupit pracovní helmy pro své zaměstnance, určitě nebude od věci trochu se zorientovat v tom, jaké by měly mít vlastnosti a podle čeho je vlastně vybírat.
Pro všechny chodce, kteří se pohybují na silnici platí, že musí mít oblečení s reflexními prvky. U pracovníků je to pak samozřejmě ještě důležitější. Podle silničního zákona a jeho úpravy z roku 2016 platí, že každý, kdo se pohybuje po komunikaci za snížené viditelnosti musí být takovými reflexními prvky vybaven.
Antivibrační rukavice jsou velice důležitým pracovním doplňkem v mnoha oborech. Ochrání proti přetěžování kloubů i dalších částí rukou a těla a zamezí tomu, abyste v důsledku dlouhodobých prací způsobujících vibrace byli zdravotně poškozeni.
Existují základní parametry pracovních rukavic, podle kterých byste měli vybírat optimální provedení. Za prvé je to velikost, dále pak kvalita a provedení materiálů, výrobce, specifikace určení, ochranná norma, či odolnost proti nejrůznějším rizikům, vznikajícím při určitých pracovních činnostech. My se v tomto článku budeme věnovat přímo pracovním rukavicím podle druhu prováděné práce.
Možná si říkáte, že až tak moc nezáleží na tom, jaký rondon kuchař nosí. Není přeci vidět, je schovaný ve své kuchyni a do styku se zákazníky se příliš nedostane. To je ale určitě omyl, právě vzhled a provedení kuchařského rondonu může být jedním z reprezentativních aspektů restaurace.
Zdravotnické oblečení mělo vždy význam z hlediska odlišení pracovníků ve zdravotnictví od pacientů a návštěvníků nemocnic, lékáren i dalších zařízení. Zároveň ale musí splňovat určitá kritéria, která zdravotníkům usnadní práci, chrání je proti různým nástrahám a odpovídá výkonu daných činností.
Mnoho svářečů stále používá pasivní svářecí kukly, charakteristické tím, že se u nich dají měnit čelní skla. Nazývají se také jednoduché nebo jednostupňové. Stále více se ale prosazují aktivní neboli samostmívací kukly, u nichž už není dána úroveň zatemnění pouze použitím sklem.
Tepelně odolné rukavice musí vždy splňovat určité požadavky na ochranu proti mechanickému poškození, tedy například proti prodření či protržení. Ochrana proti tepelným rizikům je pak samozřejmostí. Dle normy ČSN EN 407 je pak rozlišováno 6 základních typů takových tepelných rizik. Seznamte se s nimi trochu blíže.